Czy da się pływać w szkle? czyli nowy system uzdatniania wody na kęckiej pływalni.

Szanowni Klienci,

Przedstawiamy kluczową inwestycję zakończoną w 2017 r. na Pływalni OSIR w Kętach.

Od września br. woda w jacuzzi oraz w małym basenie uzdatniana jest w oparciu o technologię szkła aktywowanego z dodatkowym złożem węglowym.

Zastosowana technologia pozwala na poprawę jakości wody, przy jednoczesnym zachowaniu surowych norm Ministra Zdrowia.

Złoże szklane w połączeniu ze specjalnymi „mieszaczami” (ZPM) daje  dużo lepsze efekty filtracji i dezynfekcji niż tradycyjne złoża piaskowe, co pozwala na zmniejszenie  ilości dodawanego do wody chloru.

Mniejsze zużycie chloru oraz zastosowanie węgla aktywnego, to mniejsze stężenie ubocznych produktów dezynfekcji nie tylko w wodzie ale również w powietrzu na hali basenowej.

Co najważniejsze, skuteczność metody potwierdzają wyniki badań, w tym ostatnia kontrola z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Oświęcimiu.

Liczymy, że również Klienci zauważą i docenią mniejszy zapach „chloru” tak charakterystyczny na basenach.

Warto zaznaczyć, że również w tym przypadku całość prac została wykonana przez pracowników działu technicznego Pływalni pod czujnym okiem Kierownika ds. technicznych Pana Marka Modelskiego, który ponad 1,5 roku aktywnie badał nową w naszym kraju metodę uzdatniania wody, analizując wszystkie za i przeciw.

Ostatecznie zebrane dane i wymiana doświadczeń przekonały nas o wyborze właśnie tej metody jako odpowiedzi na wyższe oczekiwania Klientów, jak również zaostrzone wymogi sanitarne wody na pływalniach.

Opis technologii:

  1. Woda tłoczona do filtrów przechodzi przez mieszacz ZPM, który nadaje jej ruch wirowy i podwyższa potencjał REDOX.
  2. Wzburzona woda poddawana jest koagulacji (zanieczyszczenia zbijają się w większe cząsteczki, które łatwiej odfiltrować na złożu ).
  3. Tak przygotowana woda przechodzi przez warstwę węgla aktywnego, który oczyszcza ją z ubocznych produktów dezynfekcji (chloraminy i inne pochodne chloru).
  4. Następnie zachodzi proces właściwej filtracji  na złożu szklanym. Złoże szklane ma większą powierzchnię filtracyjną od piasku oraz dodatkowo nie tworzy się na nim biofilm, pod którym mogą rozwijać się bakterie.
  5. Po filtracji woda przepływa przez kolejny ZPM, który poprzez kawitację rozbija kolonie bakterii i uszkadza ich błony komórkowe (schemat poniżej) powodując skuteczniejszą dezynfekcję.
  6. Przefiltrowana i zdezynfekowana woda trafia do niecki basenowej.

Dzięki lepszej filtracji woda nie wymaga stosowania tak dużej ilości chloru.

 

Akceptujemy karty:

FitProfit Benefit System OK System PZU Sport

Zapłacisz u nas:

Mastercard Visa

Partnerzy:

Gmina Kęty Grupa Operacyjna Kęty Kinder +Sport
Skip to content