Pływalnia 33 845 51 21, Hala sportowa 33 841 19 85
Obecnie zamknięte, otwarte: 24 stycznia 2019 06:30 - 22:00
A
A
C

Defibrylator AED na naszej pływalni!

czwartek, 18 Styczeń 2018
Defibrylator AED na naszej pływalni!

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętach dołączył do grona obiektów użyteczności publicznej wyposażonych w Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED), którego zadaniem jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego.

Defibrylator przeznaczony jest do stosowania u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK), u których występują następujące objawy: utrata przytomności, nieregularny oddech/ brak oddechu, zatrzymanie krążenia. Według badań użycie AED zwiększa szanse przeżycia poszkodowanego nawet o 75 %, a użycie go nie zaszkodzi poszkodowanemu, ponieważ wyzwala impuls elektryczny tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Urządzenie kilka dni temu zostało zamontowane w holu kasowym Krytej Pływalni OSIR w Kętach i jest ogólnodostępne, co w praktyce oznacza, że w razie konieczności może go pobrać każda osoba udzielająca pomocy zarówno na terenie ośrodka jak i poza nim.

Z użycia defibrylatora przeszkolonych zostało 22 pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętach, ale co ważne, wszystkie urządzenia AED są tak zaprojektowane, że może ich użyć każdy, ponieważ wydają  dokładne polecenia głosowe, które pomagają użytkownikowi w udzieleniu pomocy „krok po kroku’.

OSiR w Kętach posiada defibrylator wyposażony w komplet elektrod dla dorosłych o wadze powyżej 25 kg oraz, co jest rzadkością, w elektrody pediatryczne, dzięki którym można prowadzić defibrylację dzieci od 1 do 8 roku życia, o wadze nieprzekraczającej 25 kg.
Znajdujący się na Krytej Pływalni defibrylator Samaritan PAD SAM 350P  o wartości 4,3 tys. zł został ufundowany przez Grupę Kęty, natomiast elektrody pediatryczne, szafka i  oznakowania zostały zakupione ze środków własnych Ośrodka. Łączny koszt urządzeń to 5,5 tysiąca złotych.

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętach, który był inicjatorem wyposażenia obiektów OSiR w Kętach w AED serdecznie dziękuje wszystkich osobom, które przyczyniły się do zakupu urządzenia. Szczególne podziękowania należą się panu Piotrowi Wysockiemu- Zastępcy Dyrektora Generalnego Grupy Kęty, który na spotkaniu Kęckiej Rady Przedsiębiorczości, dostrzegł przedstawiony przez Dyrektora OSIR problem małej dostępności do tego typu urządzeń w gminie Kęty i zaoferował pomoc.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym pracownika hali sportowej Ośrodka pana Jakuba Kołodzieja, który stworzył Mapę AED w Gminie Kęty, możemy śmiało powiedzieć, że międzynarodowy program PAD (Powszechnego Dostępu do Defibrylatorów) rozwija się w naszej gminie coraz lepiej.

Lokalizację defibrylatorów można również znaleźć na prowadzonej przez wolontariuszy i wciąż aktualizowanej stronie http://www.ratujzsercem.pl/.

Mapa AED w Gminie Kęty.

Instrukcja obsługi Samaritan SAM PAD 350 P.

 

Akceptujemy karty:

FitProfit Benefit System OK System

Zapłacisz u nas:

Mastercard Visa

Partnerzy:

Gmina Kęty Grupa Operacyjna Kęty Kinder +Sport